Bydlení,Myšlení o penězích

Existuje něco jako dobrý a špatný úvěr?

Moje vnitřní já si říká: VŠECHNY ÚVĚRY JSOU ZLO!

Úvěr je dluh a dluh je otroctví.

Na co si tak půjčit? Byt? Auto? Nový iPhone? Sportovní sázky? Kryptoměny? Hodinky ve slevě? Super boty, který mi budou holky ve škole závidět? Dovolená v Dubaji, bo to vypadá na Insta dobře?

Jedno je jasné – Dubaj není nic extra, been there, done that. Je to kousek a v zimě je tam teplo, ale jinak nic 🙂

Asi bych si mohl udělat tabulku se dvěma až třemi sloupci, kam bych zadal Dobrý dluh, Špatný dluh a něco mezi. Každý dluh je zlý. Špatný. Zotročuje. Stresuje. Budu mít na splátku příští měsíc? Co bude za pět let? Co když přijdu o nohu? Onemocním, zemřu? Kdo to bude platit? Žena na rodičáku?

Systém vás chce v dluzích. Není nic lepšího než zaměstnanec s hromadou dluhů. Vezměte si, kdyby neměl žádné dluhy a nemusel chodit do práce! Co by ho pak motivovalo?

Jakýkoli dluh je prostě zlo. Některým se ale těžko vyhýbá. Rodiče vás vyhodili z jejich bydlení a nedali vám miliony na cestu? Smůla, buď tedy musím do nájmu nebo si něco koupit. Pokud chci zůstat na jednom místě, nemá cenu platit cizímu nájem a lepší je něco vlastnit. Takže – HYPOTÉKA!

Mám malé auto pro jednoho a najednou mám dítě a manželku, kdy musím vozit nedejbože kočárek a milion krámů s sebou? ÚVĚR NA AUTO!

A zde prosím skončím. Tedy pokud nemám geniální podnikatelský nápad, který se rozjíždí a zdá se, že ho neohrozí ani pandemie koronaviru. Dovolená ani boty ani iPhone mě k cíli finanční samostatnosti opravdu nedovedou.

Snažím se z obou dluhů co nejrychleji zmizet. Jde to. Měsíc po měsíci, půlrok po půlroce, rok po roku….Korunka ke korunce a mám dvě korunky. Můžu přemýšlet, zda chci splatit nejdříve ten, který mi drží zástavu na bydlení (hypotéka), nebo ten, který má vyšší úrokovou sazbu (auto). Záleží na mých mentálních cílech. Matematicky je jasné auto, mentálně tam visí hypotéka. Osobně jedu hypotéku. Ano, je to “levný” dluh a hodně velký, takže se později dostaví nějaký pocit uspokojení. Kdybych nejdřív sundal auto, ušetřil bych víc peněz a měl dříve splněno. Ovšem mít střechu nad hlavou, která je pouze a pouze moje, to je k ne/zaplacení.

V případě problémů se ale jednodušeji vyrovnám s prodejem auta než s prodejem bytu.