Uncategorized

Jak mám co nejrychleji splatit dluhy?

Řekněme, že mám různé dluhy, různých částek za různé procento. Je jich hrozně moc, nevyznám se a tak nesplácím nic. Prostě jako ve škole nebo v práci – když mám hodně úkolů, nevím, čím začít, a tak nedělám nic.

Pokud chci něco ovládnout, musím to mít pod kontrolou, takže je jasné, že si musím nejdřív sepsat, co a kde všude dlužím. Řekněme, že mám 2mil hypotéku za 2,5%, 300 000 auto za 6% ročně, nějaký random spotřebák 40 000 za 7% ročně a kreditku plně vyčerpaných 70 000 ročně za 25%.

Čím mám začít? Nejvyšším úrokem? Nejnižší částkou? Nejvyšší částkou? Nejlevnějším úvěrem?

Asi bych se rozmýšlel dvěma směry – jeden je jasný finanční, pojedu od nejdražšího po nejlevnější. Tak nějak to dává smysl. Druhý by byl od nejnižší dlužné částky dál – zde se mi dostaví uspokojení ze splacení aspoň jednoho dluhu dříve.

Můžu tedy začít kreditkou (drahá), spotřebákem, autem a skončit u hypotéky.

Můžu ale také začít hypotékou, pokud mě trápí. Jenom prostě když sundám 100 000 Kč z 2 000 000 Kč, budu dlužit 1 900 000 Kč a ostatní dluhy budu pořád mít a platit. Jinak bych se mohl zbavit celé kreditky (kterou pak zruším) a sundat ještě 30 000 z random spotřebáku.

Takže – pokud se dívám jen na peníze, začal bych nejdražším. Pokud chci i uspokojení z odškrtnutého úvěru, začnu tím s nejnižší částkou.