Myšlení o penězích

Jak můžu snížit svoje náklady?

Ano, šetřením ještě nikdy nikdo nezbohatnul. Ovšem pokud bych utrácel pravidelně zbytečně, drželo by mi to hotovost, kterou můžu použít například pro investice nebo splacení dluhů.

Nižší měsíční náklady se rovnají nižší rezervě k držení. Osobně držím jako rezervu dvanáct měsíčních nákladů. Vše nad to dát na splacení dluhů, případně s rozumem investovat.

Pokud mám měsíční náklady 25 tisíc a stáhnu je na 18 tisíc, stačí mi místo držení rezervy 300 tisíc držet pouze 216 tisíc, což je 84 tisíc, u kterých nemusím platit úrok v případě dluhů, případně mi mohou vydělávat nějaké to procento.

Takže, na čem se dá ušetřit?

  • Jídlo – pokud chodím do práce, jíst meníčka denně za 150 Kč na oběd je luxus. K tomu snídaně, večeře, svačiny a jsem na poměrně slušné částce. Dá se navařit si doma během pár hodin v neděli a nosit do práce krabičky.
  • Nekupuju předražené kafe v kelímku! Nikdy. Tečka.
  • Držím účes, který se jednoduše vytváří. Sám mám kvalitní strojek, kterým mě žena jednou za čas doma vezme. Ano, Missák ČR ze mě asi nikdy nebude. Ale stejně nemám sixpack 🙂
  • Chovám se dost asociálně, nechodím do pravidelně do restaurací. Ovšem jednou za pár měsíců se s přáteli sejdu.
  • Nepiju alkohol, člověk se z birellu nikdy nerozchlastá 🙂
  • Nechávám si každoročně přepočítat pojistky auta, domácnosti, atd.
  • Nechám si dát konkurenční nabídky od dodavatelů internetu, telefonu, elektřiny, plynu. Docela byste se divili, co se dá usmlouvat na pár telefonátů. Nedoporučuji blafovat, dobré je mít něco v ruce. Zejména stav mobilních operátorů je v ČR naprosto tristní, má to svoje limity.

Připomíná vám to život za pandemie koronaviru? 🙂 Věřím, že jste si to taky vyzkoušeli a víte, že fakt ušetříte.