Myšlení o penězích

Jak používám kreditní kartu?

Jasně, vytáhnu, pípnu a je to.

Tak jsem to úplně nemyslel. Má význam mít kreditku? Záleží.

Pro banky je to skvělý produkt, všude kolem sebe vidím reklamy a placené spolupráce na různé produkty, které fakticky nepotřebuji a kreditka mi to umožní koupit. Ideálně nějaká hezká, stříbrná, zlatá, s vysokým limitem.

Každá sranda něco stojí. Kolik je úrok na kreditce? 19%? 25%? Jaké jsou poplatky za kartu? Znám tyto údaje vůbec?

Jaká je ideální kreditka? Žádná!

V minulosti za určitých podmínek bylo možné na kreditce „vydělat“. Za jakoukoli platbu kartou u obchodníka platí obchodník bance a karetní společnosti nějaký poplatek. Z toho se financuje celý systém.

Dříve to bylo například 3%. Některé banky mi nabídly, že mi dají zpět z nákupu třeba 1%, s nějakým limitem.

Dnes takové nabídky také najdu, díky EU jsou nyní (rok 2021) poplatky za takovou platbu někde kolem 0,2%, takže ani banka Vám nemůže dát něco zásadního zpět.

Aktuálně vidím pouze jediný případ, který hovoří jasně pro kreditní kartu: Pojedu na výlet do USA a budu si půjčovat auto. V USA jsou kreditky standardním prvkem, proto můžou mít s debetní kartou problém.

Také se dá operovat s tím, že celý měsíc platím kreditkou a peníze na účtu se mi úročí třeba na spořicím účtu. Je ale dluh nutné vždy na kreditce splatit včas. Nějakou dobu jsem to provozoval, ale úroky na účtech jsou tak nízké, že ušetřené peníze nepokryjí mentální provoz myšlení na to, kolik mám na kreditku kdy poslat a hlavně nezapomenout. A také kolik mám vlastně peněz.

Tak, jako se lidé v hospodě v jednu ráno rozpijí a objednávají panáky pro celý stůl, tak banky počítají, že budete stejným způsoběm používat kreditku.

Mimochodem, já ze zdravotních důvodů nepiju alkohol vůbec a má to svoje výhody. Člověk ušetří, ale je asociální. Doba koronavirová pro mě neznamená mnoho změny 🙂

PS Pokud by vás zajímalo, kam investuji, zkuste můj přehled ZDE.