Myšlení o penězích

Jak si na jaře 2021 někteří přivydělávají?

Je jaro 2021. Pandemie koronaviru řádí v plné síle, svět se na chvíli zastavil. Aktuálně je ochromená výroba čipů, trpí například automobilky a některé továrny kvůli tomu stojí.

Do toho cena Bitcoinu překročila 60 000 USD za minci. (kdo do toho šel zalevno a nepustil, dnes může realizovat slušný zisk).

Bitcoin není jediná kryptoměna na světě, jsou jich tisíce a dají se těžit na běžných grafických kartách do počítače, které jsou primárně určeny pro 3D vykreslování například ve hrách.

K čemu tohle všechno vede? Je totální nedostatek grafických karet na trhu. Co vyleze ven, nabírá na ceně plus mínus dvojnásobně a prodá se během pár hodin na bazaru, v eshopu máte tak minutu.

Jak si někteří vydělávají? Koupí na eshopu grafiku a prodávají za dráž na bazaru. Easy money. Daně mají určitě pořešené.

Jenže na toto potřebují mít peníze v kapse.

Jak na to vyzráli například studenti? Jednak mají ISIC (na který některé eshopy poskytují další slevy), jednak mají často hodně volného času (i proto diktatury jdou po studentech, ti mají čas věnovat se vládnoucí vrstvě).

Ti horší studenti neustále refreshují eshopy, ti chytřejší mají doplňky v Chrome nebo custom aplikace, které hlásí změny v polích na vybraných webových stránkách.

Postup:

  • Uloví grafickou kartu na e-shopu
  • Rezervují ji (nekupují, dělají jen rezervaci)
  • Dají inzerát na bazar, že tuto kartu prodávají
  • Mají třeba pět dní rezervace, kdy musí někoho ulovit
  • Pokud se nikdo neozve, nechají kartě rezervaci zrušit
  • Pokud se někdo ozve, pořád je riziko, že si ji nakonec nevezme. Oni zaplatí za kartu, ale kupec se na to vykašle.
  • Proto si takový prodejce nechá poslat zálohu (třeba 5000 Kč předem) a až pak se karta vyzvedává

Jednoduché peníze! Psal jsem do Alzy o této skutečnosti, prý toto chování evidují a zavedli jednu kartu na osobu na měsíc. Jen škoda, že typů karet je fakt hodně. Osobně bych zavedl okamžitou platbu za zboží – kdo ji skutečně koupit chce, ten peníze má.

Takhle dnes někteří vydělávají na barák.

Vítejte v roce 2021.